Bevezetés
Kutatások szerint a nők legalább háromszor olyan gyakran szenvednek ACL sérülést, mint a férfiak. Ennek oka a nemek közti különbözőségekben rejlik. Az ACL sérülése leggyakoribb esetben non-kontakt módon, fokozott valgus helyzet hatására következik be. Az térdízület stabilitásáért aktív stabilizátorként a térdflexorok, térdextensorok, valamint a csípőabduktorok felelősek. A csípőtávolító izmok stabilizáció során excentrikus kontrakcióval fékezik (csökkentik) a térd mediális irányba történő elmozdulását. Kutatásunk céljául tűztük ki bebizonyítani, hogy a csípőabduktorok esetében ugyancsak hatékonyabb egy excentrikus kontrakciókból felépülő edzésprogram térdízületi stabilizációra gyakorolt hatása.
Anyag és módszerek
Vizsgálatunkban 20 aktívan sportoló hölgy vett rész. Térdízületi stabilitás és csípőabduktciós forgatónyomaték felmérést követően két egyenlő erősségű,stabilitású csoportot alakítottunk ki. Az egyik csoport 4 hétig, heti 3 alkalommal végzett excentrikus, míg a másik 4 hétig heti 3 alkalommal koncentrikus csípőabduktor izomcsoport célzó erősítést. Az edzésprogram előtt és után a vizsgálati személyek egy egylábas felugrás tesztet, valamint egy dobozról való leérkezés tesztet végeztek el. Felmértük a maximális csípőabdukciós forgatónyomatékot izometrikusan (0 és12 fokos csípőízületi szöghelyzetben), excentrikusan és koncentrikusan.
Eredmények
A négyhetes edzésprogram mindkét csoport esetében szignifikáns javulást eredményezett az általunk vizsgált csípőabdukciós forgatónyomatékok esetében. A fokozódott csípőtávolító izomcsoport kondíció azonban csak az excentrikus csoport esetében fokozta szignifikánsan a felugrás és leérkezés teszteknél a térdízület stabilitását. Mind a felugrás teszt, mind a leérkezés teszt során az excentrikus edzést végző csoport esetében szignifikánsan csökkent a térd mediális irányba történő elmozdulása.
Következtetés
Elmondhatjuk, hogy az izomfunkció specifikus edzésprogram hatékonyabb a stabilitás fokozásához.