A krónikus primer fájdalom állapotok (pl.: fibromyalgia, komplex regionális fájdalom szindróma) a populáció több, mint 2%-át érintik. A jelenleg elérhető gyógyszeres terápia nem csillapítja megfelelő mértékben a betegek tüneteit. A pathomechanizmus pontosan nem tisztázott, a krónikus stressz az egyetlen bizonyított etiológiai tényező. Ismert azonban, hogy a krónikus stressz hatására a központi idegrendszer (KIR) legfontosabb immunsejtjei, a mikroglia sejtek aktiválódnak specifikus receptorukon, a CX3CR1-en keresztül. Ennek hatására a sejt gyulladáskeltő citokineket, többek között interleukin-1 (IL-1)-et szabadít fel, mely további ideg- és immunrendszer eredetű sejtek aktiválódását (neuroinflammációt) váltja ki. A fájdalom pályák centrális „elhangolódását” és a neuroinflammációt fontos kóroki tényezőnek tartják a krónikus primér fájdalomállapotok esetén.
Kutatásunkban fibromyalgia-szerű, stressz-indukálta fájdalom egérmodellben vizsgáltuk a neuroinflammáció kialakításában résztvevő molekulákat, valamint ezek gyógyszercélpontként való alkalmazási lehetőségét, vad típusú és génhiányos (CX3CR1, IL-1) egerek segítségével. Azt tapasztaltuk, hogy a vad típusú állatokban a krónikus immobilizációs stressz hatására kialakuló 15-20%-os mechanikai fájdalomküszöb csökkenés nem alakul ki CX3CR1 vagy IL-1 gén hiányában. Az immunhisztokémiai analízis ezzel egybehangzóan azt mutatta, hogy a vad típusú állatokban stressz hatására kialakuló neuroinflammáció, mikroglia aktiváció a génkiütött állatokban nem tapasztalható. Továbbá, a CX3CR1 receptor antagonista, valamint az IL-1 receptor antagonista gyógyszerjelöltek is a génkiütéshez hasonló mértékű fájdalomcsillapító hatást váltottak ki egérmodellben.
Sikeresen azonosítottunk egy, a stressz-indukálta fájdalom kialakulásához nélkülözhetetlen neuroinflammációs kaszkádot, melynek elemei preklinikai vizsgálatokban ígéretes gyógyszercélpontnak bizonyultak ezen típusú fájdalom csillapításában.