A globális innovációs indexek és a vállalatok innovációs teljesítménye

Személyi László

Kérdésfelvetés

Hogyan tud egy szervezet releváns maradni és kiszolgálni az ügyfelek változó igényeit, miközben a külső környezet folyamatosan gyorsuló ütemben változik? Az alkalmazkodóképesség növelésében az innováció tűnik az egyik legígéretesebb tevékenységnek, mind a termékek mind a működési folyamatok terén. De mihez viszonyítható egy vállalat innovációs teljesítménye, és hogyan viszonyíthatók egymáshoz az egyes országok vállalatainak innovációs teljesítményei?
 
Elemzési keret
 
Az országok közötti összehasonlítást szolgáló indexek közt az egyik kiemelt csoport az innovációs teljesítményt mérő komplex mutatók. A legnagyobbak ezek közül legalább egy kontinensre kiterjednek, és minimum 38 országról adnak információt. Az innováció jelentőségét mutatja, hogy erős korrelációt mutat a GDP-vel és a HDI-vel egyaránt. Emiatt szomorú a tény, hogy drámai különbségeket látunk az outputban - az országos mutatók szintjén. De mennyiben igaz ez a vállalati szektorra?

A következő 4 innovációt is mérő globális index elemzését végezzük el, keresve hogy mennyiben mondanak valamit a vállalati szektorról, illetve mennyiben konzisztens az országok innovációs "helyezése" a vállalataik teljesítményével.

  • EU Innovation Scoreboard
  • WIPO Global Innovation Index
  • WEF Global Competitiveness Index
  • CTA International Innovation Scorecard
Eredmények
 
Számos mérőszámot azonosítottunk, amelyek a vállalatok innovációs teljesítményét igyekeznek ország szinten összesíteni, köztük aggregált kérdőíves méréseket is. Azonban nem minden kérdés vonatkozik üzleti innovációra, sok esetben valójában K+F teljesítményt mérnek. Az országok helyezését meghatározó összesített index értékben pedig kifejezetten alacsony arányt képviselnek ezek a vállalati szektorra vonatkozó adatok: 2,5%-tól 25%-ig, ezért eltérő sorrendben helyezkednének el az országok, ha csupán ezen mutatók alapján tennénk őket sorrendbe. Másfelől, egy adott vállalat innovációs tevékénységét sikerrel viszonyíthatjuk a vizsgált indexek adatai alapján a saját országára jellemző teljesítményhez éppúgy, mint a nemzetközileg jellemző értékekhez.