A szőlőtermesztés során létfontosságú szerepe van az integrált növényvédelemnek, emiatt szükséges az alkalmazott növényvédőszerek növényre és termésre gyakorolt közvetett vagy közvetlen hatásának felmérésére.
A kutatás során használt permetezőszer 98%-os tisztaságú orvosi olajkészítmény, olcsó előállítási költségű és környezetbarát. Korábbi, külföldön elvégzett kísérletek alapján a szer jó hatásfokot mutatott peronoszpórával szemben. Ebben a munkában a 2013-as és a 2014-es vizsgálat eredményei kerülnek bemutatásra, ami Kékfrankos és Chardonnay fajtákon, több kísérleti beállítással (a szer három dózisban abszolút és üzemi kontroll mellett) végeztünk el. Az olajkészítmény lisztharmat elleni hatékonyságát a levelek fertőzöttségének erősségének és gyakoriságának monitorozásával a szőlőre gyakorolt fiziológiai hatásainak felmérése érdekében pedig élettani (fotoszintézis paraméterek mérése) vizsgálatokat alkalmaztunk. A meteorológiai adatok felvételezése mellett rügytermékenységi vizsgálatokat is végeztünk. A bogyók, valamint az egyes kezelésekből készült kísérleti borok rutin analitikai paramétereit is megmértük.
Eredményeink alapján azt mondhatjuk, hogy 2013-ban az olajkészítmény jó hatásfokot mutatott a lisztharmattal szemben, egy dózis hatékonysága megközelítette az üzemi permetezését. A szer a bor minőségi paramétereit nem befolyásolta. Az olajos kezelést kapott parcellákban viszont terméshozam csökkenést tapasztaltunk, ami valószínűleg részben a levelek fotoszintetikus aktivitásának kismértékű gátlásának volt köszönhető. A 2014-es évjárat a gombás fertőzöttségek kialakulásának kedvezett. Az erős lisztharmat nyomás ellen a készítmény nem bizonyult olyan hatékonynak, mint 2013-ban.