Sokoldalú molekuláris kapszulák: a ciklodextrinek

Jurecska Laura
ELTE TTK
1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1./C

A ciklodextrinek a keményítő enzimes átalakításának termékei, ciklikus, nem redukáló oligoszacharidok. A ciklodextrineket szerkezetük alkalmassá teszi zárványkomplexek képzésére minden olyan vegyülettel, amelyek molekuláris méretei megfelelnek a ciklodextrin üreg méreteinek. A komplexbe zárt molekula fizikai, kémiai sajátságai jelentős mértékben megváltozhatnak, ami számos alkalmazási lehetőséget rejt magában.
A ciklodextrinek története még 1891-ben kezdődött, amikor de Viliers leírta, hogy burgonya rothadásánál kristályos anyag keletkezik. Az 1970-es évek elején átmenetileg csökkent a kutatói érdeklődés a ciklodextrinek iránt, mivel előállításukat bonyolultnak és költségesnek ítélték, egy hibásan kivitelezett kísérlet miatt pedig jó ideig toxikusnak tartották őket. Eközben Magyarországon és Japánban tovább folytak a kutatások, hazánkban a Cyclolab a ciklodextrin-kutatás nemzetközileg is jegyzett központja lett.
Az előadás végigvezet a ciklodextrinek kutatásának történetén, miközben bemutatja számos alkalmazási területüket az élelmiszeripartól a környezetvédelmen át a gyógyszergyártásig, kitérve néhány saját kutatási eredményre is.