Mágneses magrezonancia (NMR) módszerek fejlesztése, avagy hogyan készül az „NMR-szimfónia”

Timári István, E. Kövér Katalin

Debreceni Egyetem TTK Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszék,
4032 Debrecen, Egyetem tér 1.
timari.istvan@science.unideb.hu

Évtizedek óta tartó töretlen fejlődésének köszönhetően a mágneses magrezonancia (NMR) spektroszkópia napjainkra egy rendkívül széleskörűen használt szerkezetvizsgáló módszerré vált a legtöbb kémiai tudományterületen és a szerkezeti biológiában egyaránt.
A skaláris spin-spin csatolás az egyik legfontosabb információt hordozó NMR jelenség, ugyanakkor a hatására létrejövő vonalfelhasadások jelentősen csökkentik a spektrumok felbontását. Emiatt az NMR spektroszkópusok a kezdetektől fogva próbálnak olyan módszereket kidolgozni, amelyek képesek elnyomni a skaláris csatolás hatását.
Ennek ellenére a homonukleáris szélessávú protonlecsatolás megfelelő megvalósítása korunkban is a folyadékfázisú NMR spektroszkópia egyik fő kihívása, és csak a legutóbbi években illetve napjainkban kifejlesztett módszerek hozták meg az igazi áttörést a témakörben. Előadásomban kutatócsoportunk a területen megvalósuló módszerfejlesztésekhez való hozzájárulásán keresztül kalauzolom el a hallgatóságot az NMR spektroszkópiai kutatások világába.