Szöul és a fotográfia: Változatok egy város ábrázolására

Dr. Mecsi Beatrix

Szöul és a fotográfia: Változatok egy város ábrázolására

A fotográfia a 20. század elején jelent meg Koreában a modernizáció hatására. A városképek és a helyi élet mindennapjainak dokumentálása az akkori globális fotográfiai trendek részévé vált, melyeket az ipari forradalom és a közlekedési innovációk segítettek elő. A helyi fotósok, mint Hwang Cheol, Ji Un-Yeong és Kim Yong-Won, elkezdték saját nézőpontjukból dokumentálni a várost, kiegészítve és módosítva a külföldi látogatók – köztük magyar utazók – által készített képeket.
Az előadás a Szöulról készült felvételeket vizsgálja meg, különös tekintettel a fotográfia kezdetekor készült képekre; illetve az 1950-es években, a Koreai háború után készült fényképeket mutatja be, kiemelve közülük a Magyarországon is ismert Han Youngsoo koreai fotográfus egyéni hangvételű képeit.
Az összehasonlítások megmutatják, hogy hogyan változott a város vizuális reprezentációja, hogyan alakult át Szöul a Joseon-korszak hagyományos fővárosából a modernizálódó Koreáévá, és hogy milyen eltérő módokon vizualizálták a várost egyes alkotók.