Az elkészült gyógyszerkészítmények megfelelő minőségének biztosítása kulcsfontosságú a páciensek védelmének érdekében. Ennek garantálására manapság mintavételezéses eljárásokat alkalmaznak, melyek során a gyártott termékek (pl. tabletták) csak egy töredéke kerül átvizsgálásra valamilyen lassú, roncsolásos módszerrel. Így előfordulhat, hogy olyan tabletták is forgalomba kerülhetnek, melyek valamely kritikus minőségi jellemzője, például a hatóanyag-tartalma nem felel meg az előírtaknak. Ez elkerülhető lenne olyan ultragyors mérési módszerek alkalmazásával, melyek képesek az összes elkészült tabletta valós idejű átvizsgálására.
Ennek megvalósítására alkalmasak lehetnek az elmúlt időszakban hatalmas fejlődésen keresztülment kamera alapú gépi látási rendszerek. Segítségükkel gyorsan lehet rögzíteni nagy információtartalmú képeket, melyek képelemző vagy akár mesterséges intelligencia algoritmusokkal értékelhetőek ki. Megfelelő megvilágítás mellett a gépi látás alkalmazható lehet porkeverékek szemcseméretének meghatározására, illetve tabletták és filmtabletták esztétikai hibáinak detektálására.
Kamerás rendszerek alkalmazhatóak továbbá a látható tartománytól eltérő megvilágítások esetén is. Adott hullámhosszú UV lámpával történő besugárzáskor az eltérő mértékű abszorbancia és fluoreszcencia miatt a tablettában található, alapból színtelen hatóanyag és a segédanyagok különböző színűvé változnak. Így már kamerával detektálhatóak, koncentrációjuk pedig a képekből meghatározható valós időben. Közeli infravörös kamerákkal pedig többek közt könnyen és gyorsan meghatározható lehet a porok nedvességtartalma.
Gépi látás alkalmazásával olyan valós idejű vizsgálórendszerek hozhatóak létre, melyek javítani tudják a gyógyszeripari minőségbiztosítás hatékonyságát és a páciensek biztonságát.